29.03.2025
Data trecută, Marty ne asigura că este foarte bun la socoteli. Ne va demonstra astăzi că a avut dreptate? Vom vedea împreună în cele ce urmează.

Despre măsuri

- Uraaa! Ce bine-mi pare! Ce-nvățăm?
- Despre măsuri.
- La haine, la pantofi... haha! Știu că nu. Am glumit.
- Șmecherule! Vino-ncoace să-ți explic. Din sunetele și valorile pe care le cunoști, scriem un cântecel simplu:


Acum ți-l cânt: sol la, sol-sol mi, sol la, sol-fa-mi-re do. Observi că, din când în când, un sunet e puțin mai tare?
- Da. Pot să ți le-arăt, dacă vrei, pe toate.
- Chiar te rog. Pe cel tare să pui un accent. Așa: >


- E bine?
- E perfect! Acum, urmează să vedem cât de bun ești la "mate". Vezi din câți în câți timpi cade accentul.
- Păăi... pătrimea e un timp, optimile vin câte două la un timp... șaisprezecimile câte patru... să vedem... din doi în doi!!!!!
- Bravo! Ești bun! Acum nu mai trebuie decât să grupăm timpii doi câte doi și să-i despărțim printr-o linie, care se cheamă bară de măsură. Ceea ce se găsește între două bare, se numește măsură.
- Se găsesc doi timpi.
- De data asta se găsesc doi timpi și un timp are valoarea de pătrime. De aceea, măsurii îi spunem două pătrimi. Să-ți arăt cum e, tot pe cântecelul nostru:


- Eu observ ceva. Pot să spun?
- Spune, spune, să vedem dacă e ce bănuiesc eu.
- Două lucruri: n-ai mai pus accente și ai pus două bare la sfârșit. Asta e?
- Da. Aceste accente nu se mai scriu, fiindcă ele există oricum. Dacă vei vedea, totuși, un accent pus deasupra unei note, să știi că pe aceea va trebui s-o cânți foarte tare.
- Poooooc!!!!
- Aoăleu, mi-ai spart timpanul!
În legătură cu cele două bare, când piesa muzicală se termină, se arată acest lucru prin bară dublă finală.
- Am înțeles. Altceva?
- Uneori, dacă se cântă din gură, pentru mai multă precizie, se "bate" măsura cu mâna dreaptă.
- Dacă nu ești stângaci. Eu sunt!
- Evident. Se putea altfel? Timpul unu de sus în jos și timpul doi de jos în sus.


- Mă mai pui la-ncercare cu măsurile? Mi-a plăcut să pun accentele și să număr timpii.
- Fii iarăși atent la o mică melodie și marchează sunetele accentuate.


- Ia te uită! După socoteala mea, acum cad din trei în trei. Ce bine că știu să număr! Cum îi zice măsurii?
- Trei pătrimi.
- Pun barele de măsură.


- N-ai uitat să pui bara dublă la sfârșit.
- Măsura asta cum se "bate"?
- Timpul unu de sus în jos, timpul doi lateral și timpul trei în sus.


Punctul

- Eu iar observ ceva curios. În cântec am avut pătrimi, optimi, o doime, dar ce-i cu punctul de lângă ultima doime?
- Excelentă observație! Știi că doimea durează doi timpi. Aici era nevoie de o valoare care ține trei timpi.
- Nu există așa ceva în piramidă.
- Nu există. Ce-i de făcut? Pui un punct la dreapta doimii și o prelungești cu un timp.
-?!
- Există o regulă care spune așa: punctul pus la dreapta notei, prelungește durata acesteia cu jumătate din valoarea ei.
-?!?!
- N-ai înțeles. Cum să-ți explic? Uite: dacă mănânci o prăjitură și eu îți mai dau jumătate din a mea, spunem că ai mâncat o prăjitură și jumătate. Când spui asta, nu mă gândesc că ai mâncat o prăjitură și o jumătate de măr. Ai mâncat o jumătate din "valoarea" inițială, adică din prăjitură. La fel, dacă spui că ai mâncat un măr și jumătate sau o pâine și jumătate, se subînțelege că e vorba de o jumătate din măr, prima dată, sau din pâine, a doua oară.
- Acum cred că-nțeleg ceva: doimea are doi timpi, jumătate din ea e un timp, doi plus unu fac trei.
- Ai un 10 cu felicitări!
- Nu-l merit încă. Să vezi acum ce-am mai înțeles: iau o pătrime, pun un punct lângă ea și-ți zic cât durează. Pătrimea ține un timp, jumătate din ea este o jumătate de timp. Spun bine?
- Perfect!
- Ei, înseamnă că o pătrime cu punct durează un timp și jumătate. Acum pot face asta pentru orice valoare.
- Marty, cred că e momentul să capeți un premiu.
- Ce-ai zice de o prăjitură... și jumătate?
- Aș zice că mă sacrific și-ți dau jumătate dintr-a mea.


Chiar dacă vine de pe o altă planetă, Marty este copil și se bucură să mănânce o prăjitură bună. Puteți să îi spuneți voi să nu mănânce prea multe dulciuri, ca să rămână sănătos și să nu își strice nici dinții? Pe voi vă va asculta, cu siguranță!

(va urma)

3 comentarii

  • Nici pe noi nu ne ascultă...
    Carmen Stoianov, 29.03.2025, 12:19

    Nici pe noi nu ne ascultă. dragă Nicole, că el e un şmecheraş şi jumătate, deci i se cuvine o prăjitură şi jumătate, de fiecare dată când răspunde corect la câte o întrebare. Iar din câte îmi dau seama, n-a prea dat răspunsuri greşite. Se vede, de la o poştă, că le are cu mate....deci, prin regula de trei simplă, le va avea şi cu muzica. De unde, prin aceeaşi regulă, mie-mi dă aşa: "ce bine-ai făcut tu, când te-ai hotărât să-l introduci în tainele muzicii!" Despre prăjituri, dulciuri şi ascultări...mai uşor...mintea îi va veni la cap când va fi mai mare, eventual profesor şi va avea el grijă de alţii, mai mici ca el...

  • Sol... şi sol... şi iarăşi SOL! Ce omonim grozav!
    Daniela Stefanescu, 29.03.2025, 20:32

    Dragă Marty,
    Nici nu ştii ce bucurie mi-ai făcut să apari astăzi din nou! Meriţi o prăjitură şi de la mine, deşi.... da, trebuie să avem grijă cu dulciurile, după cum ne spune autoarea ta.
    Astăzi este pentru mine şi familia mea o zi importantă. Sunt de fapt 85 de ani de când 29 martie a devenit o zi importantă. Ştii cât înseamnă 85 de ani pământeni în ani marţieni? Te întreb pentru că te văd bun la mate. E un calcul simplu. Un an marţian e aproape cât doi ani pământeşti. Deci sunt vreo... 40 de ani ai planetei tale de când s-a întâmplat ceva pe planeta mea care a făcut ca eu să devin la un moment dat pământeană şi, după mine, rând pe rând, încă alţi şapte. Solul de azi – wow, abia acum realizez ce omonim extraordinar este SOL –, nu solul de pe jos, nici nota sol pe care o îndrăgeşti atât, nici cheia sol, nici solul-vestitorul-emisarul care eşti tu, ci SOLUL care înseamnă o zi marţiană... mă face să mă gândesc cu multă bucurie că există atâta frumuseţe pe lume şi că, acum, tu faci parte din ea, cu naivitatea, bunătatea, drăgălăşenia, agerimea ta. Eşti un adevărat dar pentru mine şi îi mulţumesc genitoarei tale.


  • Bucuria de sâmbătă !
    Cristina Gheorghe, 30.03.2025, 00:34

    Ne-am obișnuit cu bucuria de a-l urmări pe curiosul Marțian imaginat de Nicole în fiecare sâmbătă. Încet , încet el afla nu numai noțiunile esențiale ale muzicii ci și cite ceva despre pământul nostru…date care îi sunt dăruite cu șarm și blândețe de către autoare așa încât să-i mai domolească dorul de acasă. Nu mă miră ca această carte , pe care noi o citim în fiecare sfârșit de săptămână a avut atâta succes de public! De la cei mici, la cei mari, de la elevi , la profesori, de la cei necunoscători de minunata lume a muzicii la cei care se străduiesc și ei , la rândul lor, să re/prezinte muzica prin ceea ce cântă/executa la diverse instrumente sau predau zilnic. E o adevărată ștafeta muzicală , care acum s-a extins în sistemul solar, prin Marty! Mulțumim dragă Nicole. pe curând, Marty!

Publicitate

Sus