06.01.2018

Ramona Niculae (foto: Matei Bumbuț)

Matei Bumbuț: Care crezi că e cea mai mare nevoie a unui adolescent în ziua de azi?
Ramona Niculae: Prima care mi-a venit în minte a fost libertatea, dar cred că ea n-ar trebui să lipsească în nicio periodă, apoi foarte multe idei care erau cât se poate de deviate și extrem de generale. Am aproape 17 ani și cred că libertate am avut și am din plin, dar nu pot să spun că de aici pleacă totul. În schimb, ce declanșează toată nebunia adolescenței, ce declanșează tot, e să nu știi. Să nu știi dacă e bine sau nu, să nu știi de ce și când. "Nu știu", pentru mine, e cea mai mare nevoie. Cred că adolescența e cea mai bună perioadă în care poți să încerci și să testezi orice, fără să ți se impună niște bariere clare și rigide. Încă nu știu, și e așa de frumos. Nu știu ce vreau, și simt că setea mea pentru cunoaștere și pentru încă ceva și încă ceva mă proiectează acolo sus, unde nu mă limitez la lucrurile pe care le știu sau la ce mi s-a spus că ar trebui să știu. Nu știu dacă e bine sau rău de la început, așa că încerc până mă prind eu care-i treabă și cum stau lucrurile. Nu știu ce o să fac când o să termin liceul, n-am nici cea mai vagă idee, dar așa prind din orice parte și fur idei de oriunde. E un complet amalgam, dar e unul foarte organizat și frumos, în felul în care eu îl văd. E un haos, dar e un haos pe care la 16-17 ani începi să-l iubești. Ador să nu știu. Mă face să vreau mai mult. Mă face să simt că nici mâine nu o să știu ce și cum, iar ăsta e cel mai cald sentiment pentru mine. Vreau să nu știu de nimic perioada asta, doar mai târziu vreau să ajung să știu pe baza a ce am văzut, testat și făcut eu, nimeni altcineva. Dacă aș ști ar fi deja totul prea sigur și limitat acum, și ador că nu e așa. Măcar la adolescență să nu știu, oricum după se știu deja prea multe.

0 comentarii

Publicitate

Sus