25.07.2025
Călătorului îi stă bine cu drumul
el se duce prin noapte drept la țintă
ca la întâlnirea inevitabilă cu destinul
el nu se mai orientează demult

după stelele grecești
călătorul e orb și nu
vede drumul pe care merge
el este Oedip călătorind

pe drumul absolutului
el și-a scos ochii din orbite
fiindcă și-a dat seama că
trăim într-o lume necunoscută
trăim într-un mister absolut

și vederea nu este decât o iluzie
iată de ce acel grec nu era
cel mai păcătos cel mai incestuos
el era mai înțelept decât toți
contemporanii săi

el și-a asumat destinul de om
el a știut că lumea aceasta
este incognoscibilă
el și-a asumat soarta lui Oedip

(în perioada 1 iulie - 30 septembrie 2025, curatorul acestei rubrici este poeta Ioana Ieronim)

0 comentarii

Publicitate

Sus