Călătorului îi stă bine cu drumul
el se duce prin noapte drept la țintă
ca la întâlnirea inevitabilă cu destinul
el nu se mai orientează demult
după stelele grecești
călătorul e orb și nu
vede drumul pe care merge
el este Oedip călătorind
pe drumul absolutului
el și-a scos ochii din orbite
fiindcă și-a dat seama că
trăim într-o lume necunoscută
trăim într-un mister absolut
și vederea nu este decât o iluzie
iată de ce acel grec nu era
cel mai păcătos cel mai incestuos
el era mai înțelept decât toți
contemporanii săi
el și-a asumat destinul de om
el a știut că lumea aceasta
este incognoscibilă
el și-a asumat soarta lui Oedip
(în perioada 1 iulie - 30 septembrie 2025, curatorul acestei rubrici este poeta Ioana Ieronim)