De-aș putea să-mi trăiesc viața fără s-o scriu
aș avea parte de o dublă trăire
nimicul mi-ar fi mai la-ndemână, ca și prezența:
pagina, am crezut odată, oferă permanență
sfințește timpul, îi dă durată,
cuvintele mele, descopăr însă, nu sunt imune
la foc, potop, rătăcire, nici în forma lor digitală.
Rămâne riscul neînțelegerii. Din greșeală
pot fi downloadate de dușman. Nu vreau
să se piardă, însă mă sperie gândul
că nu se vor autodistruge la sfârșitul
vieții mele, sau al lucidității mele.
Poate-am folosit hârtia greșit, am așternut
în cerneală ce trebuia să rămână viu în cap,
parte a corpului, corp ce nu va dura.
Demult, la facultate, un prieten mi-a spus
că nu va ține jurnal niciodată, prefera
să trăiască momentul. M-am întors acasă
în iunie, am îndesat într-o pungă roz
- noi refoloseam pungile - tot ce scrisesem
din copilărie - și-am aruncat-o la gunoi.
Slavă Domnului sau economiei noastre
că mama m-a întrebat ce-i acolo și a fugit
pe alee să ia punga înapoi. Familia ei
pierduse cândva totul. Ea știa ce vreau să fiu,
ce eram deja. "Trebuie să le păstrezi!"
a țipat. Ea care nu țipa niciodată. Mai târziu
prietenul meu a avut aceeași părere. Dar mie
nu mi se potrivea ce i se potrivea lui. Îi plăcea
să argumenteze, era mereu prezent, cu gura mare,
și eu receptivă, mai ușor de convins
deși uneori mai dădeam câte-o replică. Acesta e rolul
facultății, se spune: discuțiile în contradictoriu
între colegi, până noaptea târziu. După câțiva ani
nu mai eram prieteni. El voise mai mult, eu rezervată,
ce să mai zici. Poate l-am judecat greșit -
platitudinile or fi și ele adevărate. Oricât
am reflectat, nu mi-am pus problema
ce impresie făcea prezența mea acolo.
Reflexia este o imagine, fața din oglindă;
a o privi nu-i egal cu a cerceta.
O fi existând pe undeva un observator neutru.
Seară de seară am scris Iată ce s-a întâmplat
ca un copil care-și trage din condei o mică viață
interesantă, confundându-și scrisul cu povestea,
de parcă-nțelesul scrisului ar fi însuși
scrisul.
(în perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2025, curatorul acestei rubrici este poeta Ioana Ieronim)