Pe 14 decembrie 2025 a avut loc în București marșul Împreună pentru justiție, organizat de Protest pentru o justiție independentă, #Rezistența, Asociația MEA, Inițiativa România, Corupția ucide și de către Comunitatea Declic.
Protestele au fost declanșate de dezvăluirile din documentarul Recorder, care prezenta mărturii șocante despre dosare de mare corupție presupus a fi "îngropate" și despre influențele din sistemul de justiție.
Marșul principal a avut loc duminică, 14 decembrie 2025, în București. Participanții s-au adunat în Piața Universității și au mărșăluit către Piața Victoriei. Manifestații de susținere au avut loc și în alte orașe din țară.
Sute, și ulterior mii de persoane, majoritatea tineri, au participat la marș.
Scopul principal al marșului a fost de a cere o justiție independentă și reforme reale în sistem. Printre revendicări s-au numărat demisia unor oficiali (cum ar fi Lia Savonea) și tragerea la răspundere a celor implicați în tergiversarea dosarelor de corupție.
Dezvăluirile și protestele au stârnit un val de solidaritate și în rândul magistraților. Sute de judecători și procurori din întreaga țară și-au exprimat sprijinul pentru colegii lor care au vorbit public despre problemele din sistem.
Marșul și mitingul Împreună pentru Justiție din seara zilei de 14 decembrie 2025 au generat impresii puternice de solidaritate, revoltă și speranță în rândul participanților și un ecou semnificativ în spațiul public, fiind a cincea seară consecutivă de manifestații.
Participanții, mulți dintre ei tineri, au simțit că prezența lor contează și că pot exercita o presiune reală asupra sistemului.
Mulți participanți au exprimat admirația pentru judecătorii și procurorii care au avut curajul să vorbească public despre problemele din interiorul sistemului, considerând curajul acestora ca fiind contagios.
Mărturiile magistraților au legitimat, în ochii protestatarilor, necesitatea ieșirii în stradă.
(click pe oricare fotografie pentru slideshow)


























































