Marți, de Bunavestire (25 martie 2025), un eveniment pentru Asociația pentru Patrimoniul Regal Peleș, al cărei președinte am onoarea să fiu: Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei României, însoțită de ASR Principele Radu și ASR Principesa Sofia vor inaugura oficial (ori vor fi inaugurat deja, la ora când citiți aceste rânduri) Galeria arhitecților Peleșului.
Acesta este un proiect expozițional dedicat tuturor acelora care au trudit la configurarea construcțiilor de pe Domeniul Regal Peleș din Sinaia și este găzduit de Vila Șipot, casa arhitectului Karel Liman. Acesta, ceh de obârșie, a început prin a fi diriginte de șantier la Peleș, devenind, în timp, arhitectul Casei Regale a României, prieten cu regele Carol I. Se spune că acesta venea adeseori, când era la Peleș, să bea cafeaua de dimineață cu tizul său, la acesta acasă. O casă făcută chiar pe domeniul regal, în imediata proximitate a castelului Pelișor, pe care l-a tocmit împreună cu principesa, ulterior regina Maria. Căreia nu îi plăcea Peleșul, trebuie spus, la care arhitectul lucra cu unchiul lui Ferdinand (i.e. regele Carol I). Ce trebuie să fi fost în mintea lui Liman, având de croit spații și arhitecturi opozabile.
Regina Maria avea gusturi noi, venea de la mișcarea Arts and Crafts cu idei moderne și, pe alocuri, luxuriante. Făcuse o căsuță în copac (sunt rumori cum că se va încerca o reconstruire a acesteia), destul de exotică, dar unde îl invitase pe unchiul-rege (iar acesta, culmea, chiar a dat curs invitației). Avea idei estetice, derivate din cele politice. Vedea posibilă o întâlnire între lumea celtică și cea bizantină (venea, în fond, de la Edinburgh și contribuise personal și major la constituirea României Mari). Gusturile sale estetice, pe care le-a manifestat și la Cotroceni (spre pildă, preluarea cut & paste a loggiei lui Dionisie de la Hurezi pe fațada palatului, fostă mănăstire cantacuzină) trebuie citite (și) în această cheie politică.
La Balcik, în schimb, într-un peisaj selenar, inventează grădini stranii, de cactuși și plante exotice, precum și micul castel cu minaret iar, în apropiere, o capelă - Stela Maris - cu o arhitectură deopotrivă simplă și ecumenică (are o replică la Bran). Nici la Bran nu au stat lucrurile altfel, amenajările făcute sub directa supraveghere a Reginei Maria având un aer aparte, care spune mult mai multe lucruri decât ar putea să pară, la prima vedere.
Această mică expoziție și episodul oficial de marți 25 martie 2025 vin să marcheze terminarea restaurării complete a Vilei Șipot și reintroducerea acesteia în circuitul turistic și expozițional de pe domeniu. E o expoziție gândită și realizată de prof.dr.arh. Marius Marcu Lapadat și arh. Octavian Carabela, cu o modestă contribuție a autorului, cu voia dumneavoastră, ultimul pe listă. E o trecere în revistă cronologică a cui ce a făcut la Peleș, survolată de o istoria a regalității în România. Sunt, de asemenea, vitralii cu chipurile a patru dintre cei mai importanți arhitecți, dar și informații despre peisagiștii care au pregătit și îngrijit chipul viu, la propriu, al Domeniului Regal Peleș din Sinaia. A doua cameră a expoziției, mai mică, îi este dedicată lui Karel Liman și se încheie cu o restaurare a locului de muncă al arhitectului: o planșetă, cu reproduceri ale proiectelor sale, surmontată de o fotografie unde vedem pe arhitect la lucru, la acea planșetă, în sufrageria casei sale...
Nu putem face mult prea mult, ca asociație, în absența altor fonduri decât cele atrase prin sponsorizare (CEC-ului îi datorăm un mare Mulțumesc!). Am reușit să facem și căsuța-poartă, care este de sus până jos restaurată. Speram să refacem Vulpăria, dar nu putem, financiar, deocamdată. În schimb, vom putea demara restaurarea brutăriei și a patiseriei din spatele Economatului, care pot reintra în circuit comercial, după restaurare; sunt deja două restaurante în imediata apropiere și locuri de cazare deasupra lor, cu gândul că domeniul va reînvia și economic, nu doar arhitectural.



