22.07.2025
După cum ați aflat deja dronele vor identifica tot ce e ilegal, imoral sau îngrașă în materie de construcții de treizeci de ani și mai bine... Google nu e bun, mai trebuie cumpărate și drone. Nu se va rezolva problema structurală a necinstei și corupției instituționalizate dintr-o generație nici cu o dronă, nici cu zece, nici cu o sută, în următoarea generație. Dar, firește, e lămuritor că, pentru a mai primi niște bani, grav necesari după decenii de incompetență administrativă vinovată la stat e nevoie, mai întâi, de o licitație de drone, adică mai trebuie niscai cheltuieli...

Aș vrea să văd și eu cine și cum va aplica aceste corecții în locuri precum Țăndărei, Făurei sau Buzescu, sau Certeze, unde lucruri sunt atât de strigător la cer de ilegale, încât e greu de acceptat că s-ar fi făcut fără complicitatea autorităților locale. Fie și măcar pentru că multe clădiri încalcă și codul civil, sunt supradimensionate, sau multiplică un același proiect; apoi, ca să intre în legalitate și să fie întabulate, cineva dintre colegii de OAR le-a ștampilat fictiv, comisii de recepție se vor fi întrunit și tot așa. Uitați-vă cum arată ieșirile din București spre Afumați, Giurgiu sau Balotești... Dar toate acestea se vor fi prescris deja. La Sibiu se construiseră în anii nouăzeci case pe terenuri ce nu aparțineau respectivilor ctitori, mai mult: se pare că unele au fost declarate ca lăcașuri de cult spre a primi sponsorizări de la coreligionari inocenți din străinătate. Și câte altele, ejusdem farinae.

Dar, cum spuneam, toate informațiile astea se văd deja din cer, probabil că o colaborare cu Google ar rezolva problema fără atâta deranj. Eu îmi văd și mașina din parcare când privesc de sus casa personală cu ajutorul programului. Dar serviciile de inspecție ale primăriilor ce vor fi făcut? Dar inspectorii de zonă? Dar procesele verbale de recepție, semnate de toți cei implicați într-un proiect, ele ce ne spun despre semnatari?

Mă opresc aici cu năduful. Nu se va rezolva nimic, legile noi nu vor fi aplicate retroactiv, doar ni se dau supape pentru zisul năduf, după care lucrurile în administrația locală și pe serviciile de urbanism vor funcționa la fel sau mai rău: domnul prim-ministru ne-a zis deja că aceste servicii pot fi comasate... Așadar, câteva zeci de astfel de primării vor fi arondate câte unui arhitect abonat politic și, gata, încă o problemă va fi rezolvată. Oricum arhitecții șefi nu sunt prea mulți arhitecți...

0 comentarii

Publicitate

Sus