19.04.2026
inteligența artificială
și cu prostia naturală
s-au apucat de un tango
frenetic ca o bacanală
întorcând totul pe dos
spre-a dărâma iute frumos
de sus în jos
orișice urmă de omenie
din ce-o mai fi rămas

(da'cine s-o știe
frate?
c-aproape totul a fost ras)

din ceea ce numeam (hm, hm!) umanitate



l'intelligence artificielle
et la bêtise naturelle
commencent ensemble un tango
de plus en plus décomplexé
une frénétique bacchanale
la tête en bas les pieds en haut
pour bien réduire
en fumée
le peu qui reste encore d'humain

(c'est-à-dire
presque moins
que rien)

de notre (hm, hm!) humanité

1 comentariu

  • Felicitări
    Cornelia , 20.04.2026, 03:19

    Felicitări, domnule Gigi Căciuleanu! Ce bine ați spus acest adevăr pe care vom fi din ce în ce mai puțini cei care vom putea să-l recunoaștem. Căci noi avem termen de comparație. Am trăit și vremurile de dinaintea inteligenței ARTIFICIALE. Cei care vor veni nu vor mai ști cum a fost.

Publicitate

Sus