05.07.2024
Spania-Germania, am ținut cu Spania. Adi a ghicit scorul, 2-1. Doar ordinea golurilor nu a intuit-o. El a zis 2-0 pentru Spania și apoi 2-1. Evoluția meciului a fost cu totul alta. 1-0 pentru Spania, egalează Germania în minutul 89. Urmează prelungiri.

Am văzut meciul la o terasă în Poiana Brașov. Am ajuns pe aici cu treabă. După finalul lucrărilor am zis să mergem să mâncăm ceva și să vedem și meciul. Televizor am găsit doar la o terasă, bine că ne-am luat geacă. Totul a fost bine și frumos până ce apare un ansamblu de zece tineri, cinci băieți și cinci fete, îmbrăcați frumos în costume naționale, cu o tobă, o trompetă și un alt instrument de suflat. S-au aliniat frumos pe două rânduri, fetele în față, băieții în spate, fix în fața televizorului pe care l-au dat încet și apoi l-au închis de tot. Ne-am uitat unul la altul și Adi a scos telefonul din buzunar, a dat pe meci, fără sonor. Scorul e încă 0-0. Una dintre fete ne anunță că sunt de la Botoșani și vor susține un moment artistic. Încep în forță să cânte. Cred că au până în 18 ani. După patru cântece se retrag trecând pe la mese.
- Ce e cu copiii ăștia, stau toată vara aici și cântă?
- Work and travel, spune Adi.

Ne amuzăm și rugăm chelnerița să dea drumul la televizor.

Meciul continuă. 1-0 pentru Spania. Frumos. Cu toată geaca mea, a început să mă ia frigul și când spuneam că se termină meciul și putem să plecăm la căldură, egalează Germania.

Terasa a început să se golească. Apar din spate un domn mai în vârstă, poate bucătarul și doi băieți mai tineri.
- Mingea e rotundă, comentează domnul mai în vârstă.
- Ce păr are ăsta, spune unul dintre tineri.
- Creț, fură rața din coteț.

Trec primele 15 minute de prelungiri.

La un moment dat apare un cunoscut de-al lor.
- Joacă Anglia?
- Nu, tot Spania.

Am eu geacă, dar cu sandalele nu am fost foarte inspirată.
- Deci Germania pleacă acasă, întreabă unul dintre tineri.
- Germania este acasă.

Dacă se ajunge la penaltiuri, răcesc sigur. Dumnezeu mă iubește și Spania dă gol. 2-1, cum a zis Adi.

Bucurie mare.
- Știi vorba aia: pe germani nu i-ai bătut decât când îi vezi în autocar, spune Adi.

La televizor comentatorul sportiv repetă același lucru de parcă l-ar fi auzit.

Meciul se termină. Plătim și plecăm să vedem meciul Franța-Portugalia la hotel, la căldură.