Nathan Devers
Legăturile artificiale
Editura Univers, 2025
traducere din franceză de Gabriel Soare

***
Intro
Legăturile artificiale
Editura Univers, 2025
traducere din franceză de Gabriel Soare

***
Intro
Nathan Devers este un tânăr scriitor francez, născut în 1997, absolvent de Filosofie, autor de eseuri și romane foarte apreciate de critică și de public și vedetă a unor emisiuni televizate care dezbat teme ale actualității. Romanul Legăturile artificiale a fost pe lista pentru Premiul Goncourt 2022.
*
Distopie construită pe scheletul prezentului, Legăturile artificiale este un roman tulburător prin acuitatea cu care presează zone sensibile ale hărții noastre mentale. Diferențele de clasă, de educație și de șanse, agresivitatea mocnită care își găsește o supapă și se revarsă pe rețelele sociale online, apatia celor care și-au pierdut speranțele în posibilitatea unor schimbări cu real impact în societate, dragostea, la fel de vulnerabilă în lumea veșnic conectată ca și pe vremea misivelor strecurate de după evantaie... Toate aceste aspecte ale post-modernității noastre se împletesc în povestea unui avatar care cucerește Antilumea, perechea virtuală a planetei, un vast joc online, doar pentru a o pierde apoi.Pentru Heidegger, pentru Gainsbourg,
pentru Anaële de asemenea.
Pentru sufletele întredeschise la farmecul neantului.
Caut altă viață și vise reale,
Un miraj carnal, o mască sigură
Și vedenii care mi-ar deschide ochii.
Vreau o lume care s-o eclipseze pe-a noastră.
Amici sau inamici făr' să ne fi cunoscut,
Vom fi cu toții, acolo, legați altfel.
Trebuie să ștergem prezența lucrurilor,
Să clădim un cosmos mai ușor decât extazul
În care-am naviga printr-o rețea de imagini.
Vom fi curățat genunile omului,
Aste două urgii: tăcere și plictis,
Ritmul speranțelor, hăuri reciproce.
Lumea e grea pentru că există răul.
Totul, la el, schițează o suferință.
E chinuit de-un gol imposibil de-umplut.
Nu cerem nimic, numai un altundeva.
Și ne vom trezi spre zorii care vin
Ornați de-urcușuri deja pregătite.
Aștept omul să-și găsească armonia,
Să trecem peste jugul nașterii noastre.
Plutind pe valuri ideale și în cer,
Orbiți de-oglinda lucrurilor pierdute,
Suspendați în timp sau plutind în eter,
N-am avea corp și-am respira mai bine.
Ne-am 'nălța spiritul care se sufocă.
În grădina viitorului e-un zenit,
O vreme când vise trecute se-mplinesc,
Paradis născut la umbra neantului.
Nu-i un jurământ, e-o certitudine:
Vom clădi umanitatea care vine.
E-un crez de care lumea are nevoie.
Un simplu gând care cere să se nască,
Un mesaj atât de pur că devine foc.
Vi-l ofer, aproape stins și făr' de glas:
"Nu trăim împreună decât separați.
Împreună și separați; separați, dar împreună".
Pe 7 noiembrie 2022, un nou cont și-a făcut apariția pe Facebook, sub numele de "Julien Libérat bis". Așa cum era de așteptat, acest eveniment stârni cea mai perfectă indiferență. Însă Julien Libérat nu pierdu timpul. Ca primă postare, publică o captură de ecran: un pătrat negru în care era afișat un text. Frazele erau sobre, iar literele violet. A doua zi, spunea textul, avea să se filmeze în direct făcând un "gest simbolic". Ca și când s-ar fi îndoit de interesul pe care aceste rânduri îl vor stârni, adăugă și că aceia care vor asista la acest moment "și-l vor aminti toată viața". Îi mai rămase doar să trimită linkul către prietenii lui, apoi, după ce își epuiză lista de cunoștințe, către profiluri alese la întâmplare. Unde mai pui că o opțiune cu plată îi permitea să crească rapid vizibilitatea paginii sale, ceea ce era singura sa urgență, și Julien își cheltui ultimele economii în acest scop.
Vorba din gură în gură și promovarea funcționară. Spre miezul nopții, anunțul său avea deja sute de like-uri. Era luat în serios? Nici nu se punea problema. A fost, bineînțeles, o avalanșă de comentarii persiflante care, cu zecile, luau în derâdere și tratau cu malițiozitate tonul măsurat, fals misterios, al acestei declarații, dar ce altă reclamă mai bună? Zeflemiștii se adunau ca muștele pe profilul său de Facebook. Îl scoteau la lumină fără să vrea. La urma urmei, acest tip de ironie aspră era o modalitate ca oricare alta de a disimula o urmă de curiozitate, de voyeurism, de incertitudine: și dacă acest necunoscut avea într-adevăr sânge în instalație? Dacă se pregătea pentru ceva senzațional? Un iz de intrigă începea să se răspândească. Oamenii erau zeflemitori pentru că ardeau de nerăbdare să știe sigur despre ce era vorba. Situația, în linii mari, se derula exact așa cum își imaginase Julien. Lucrurile erau puse la punct, angrenajul intra în funcțiune fără ajutorul nimănui. Era suficient să rămână liniștit și să activeze modul avion până la momentul potrivit. Ca urmare a acestei hotărâri, își închise telefonul și se duse să se culce.
Filmulețul începu cu câteva minute de întârziere. Prost încadrat. Se văzură întâi nările lui Julien, două cratere mici în care se înmulțeau perii solitari, apoi fruntea sa pixelată, o ureche imprecisă, câteva șuvițe în dezordine, o parte din bărbie. Telefonul se mișca prea repede, imaginea nu era clară. Julien reuși să stabilizeze obiectivul și își petrecu o vreme pentru a găsi cel mai bun cadru. Atunci bustul îi apăru în întregime. Nemișcat, țintuia cu privirea obiectivul, dând filmulețului său o alură de fotografie. Pe Facebook, comentariile[i] se derulau în partea de jos a ecranului. În felul lor caracteristic, haterii îi descriau fizionomia: "dc nu se misca tipu asta? zici ca e statue e sinistru!", "am mai văzut mecle pocite, da tu ai o fatza de Teletubi[ii] diliu lol!" Internauții nu se înșelau. Chipul lui era straniu, aproape indescifrabil. Aducea cu un colaj, cu o figură modelată de nenumărate mâini neglijente și nemiloase. Mâini încrucișate care, vrând toate să dea viață unui om diferit, s-ar fi luptat la infinit pentru a-l desena pe Julien, fiecare trecând peste schița rivalelor, reîncepând lucrurile de la zero până în punctul în care au dat naștere împreună unui foitaj monstruos. Chipul lui Julien nu era urât: era imposibil. Se suprapuneau acolo un chip de ginere ideal și o mutră de om deznădăjduit. Un chip peste o mutră, o mutră peste un chip, care păreau să fi fost calchiate una peste cealaltă pentru a se deda, în zadar, unui război de uzură.
Rămase nemișcat o bună bucată de timp. În tăcere, înfrunta obiectivul și își povestea viața cu privirea. Ai fi zis că încerca să-și elibereze mutra, să-și jupoaie fața în același timp și să le împace odată pentru totdeauna. Publicul său devenea nerăbdător: "aaa si care-i faza?", "ce o sa faca bulangiu asta?", "bai oameni buni ganditi-va ca poate se sinucide haha", "sa moara masa de nu zici ca are o privire de prajit e evident are numa gargauni la cap". Unii începeau chiar să se deconecteze: "e plina lumea de cacanari ca tine care dau tepe deastea pe fb cu reclama inselatoare, salutare fraerilor".
De partea lui Julien, totul se întâmplă într-o atmosferă calmă, aproape liniștită într-un fel. Încet, se sui pe o masă, deschise fereastra și se urcă pe pervaz. Internauții erau împărțiți.
"la dracu tre sa sunam la salvare, rpd!!", "nu face asta PLS", strigau unii, în vreme ce alții jubilau: "Teletubiu asta se crede pasare", "ce-i nebunia asta tipu e complet diliu", "haide, inaripatule, arata-ne cum zbori!".
Afară ploua, iar Julien nu simțea niciun vertij. În cerul lăptos, o lumină argintie, greoaie, se descărca în jos. Ploaia era violentă. Crea linii verticale care legau norii de pământ, ca niște harpoane întinse peste zi și agățate de vid. Era greu de imaginat că de-a lungul acestor linii curge apă. În față, bulevardul era lat, mașinile circulau printre castani. Julien strânse telefonul. Ochii săi larg deschiși lăsau să se vadă o pace inviolabilă și profundă. Nu rămânea decât să regăsească unitatea. Ploaia se intensifică și el se lăsă să cadă împreună cu ea. În acea clipă, Julien nu se sinucidea; era o picătură de apă ce se scurgea printre altele.
Cerul se vărsa și viața se varsă și ea. S-a predat înainte de a începe. Traiectoria sa este surdă, mișcarea sa nu-i aparține. Pleacă de nicăieri și ajunge exact în punctul din care a pornit, atât doar că și-a pierdut, între timp, tot elanul. Acționată de propria-i greutate, nu este nimic altceva decât o viteză încăpățânată ce se grăbește spre nimic. Cel mai groaznic e că nu poate alege călătoria pe care o va parcurge: totul este scris dinainte, trebuie să te lași în voia vântului, a forțelor înconjurătoare și a puterilor ostile. Picătura cade neabătută, fără să devieze nici măcar pentru o clipă de la linia sa, fără să-și îngăduie să danseze, să scape, să fie liberă. Se micșorează, coboară, dar nu se dislocă. Timpul trece și înfrângerea sporește. Atunci direcția dispare complet, e o mare degringoladă.
Pământul se apropia și, dedesubtul filmului, comentariile colcăiau. Jignirile încetară, înlocuite în întregime de manifestări ale groazei. "Kkt nu putem sa stam asa far sa facem nimic", "ajutati-l!", "saracu", "ie groaznic omg". Toate aceste mici fraze inutile și idioate n-aveau să-l ajute să urce din nou pe fereastră. Erau scrise în zadar, îl însoțeau pe Julien în căderea sa, împânzeau bucata de asfalt unde corpul său avea să se zdrobească. Într-o clipită, craniul său se va spulbera. Se va împrăștia sub cenușiul cerului. Creierul se va prelinge cu vâscozitatea brânzei topite. În jurul corpului zdrobit, o baltă de sânge va contura o aură stângace. Între atelierul auto Citroën și expoziția Raymond-Devos, printre găinațul de porumbei și chiștoacele zdrobite, își va oferi o moarte cristică, ridicolă și sublimă, invizibilă și glorioasă.
Nu era pentru prima oară când cineva se sinucidea în direct pe rețelele sociale. Pe internet, la drept vorbind, nu ești niciodată primul care să facă ceva. Totul a fost deja încercat de către altcineva. Așadar, aruncatul pe fereastră în direct devenise deja un veritabil gen în sine, cu propriile-i coduri și clișee, în momentul în care îl încercă Julien. Existaseră nenumărate precedente, pe Youtube, Periscope și chiar și pe Instagram. De fiecare dată, platformele ajungeau să blocheze accesul la filmulețele respective, pentru a nu dăuna sensibilității utilizatorilor.
Gestul lui Julien nu avea nimic original în mod deosebit. În zilele următoare, avea să se relateze în presă că un tânăr profesor de pian s-a sinucis sub privirile uimite a vreo sută de persoane. Fostul său angajator, Institutul de Muzică la Domiciliu, avea să publice un comunicat în onoarea celui care predase acolo timp de aproape șapte ani, un tânăr cumsecade, cu principii, mereu pasionat, chiar dacă absent în mod misterios de la cursurile din ultimele luni. Mai multe articole aveau să fie publicate pe rețelele sociale și cititorii aveau să-și exprime tristețea folosind emoticoane îndurerate. La televizor, editorialiștii aveau să analizeze acest fapt divers ca fiind un simptom al nihilismului înconjurător. Este normal, aveau să se întrebe ei cu stupoare, ca tinerii noștri să se sinucidă în timp ce își fac selfie? Nu e oare inadmisibil și chiar halucinant ca internauții să fi scris comentarii răuvoitoare în fața unui astfel de spectacol? De ce se ascund acești lași în spatele unor pseudonime? Ce fac administratorii Facebook-ului pentru a împiedica astfel de catastrofe? În sfârșit, în ce lume dereglată trăim? S-a întors lumea cu susul în jos? În decursul săptămânilor, lunilor, anilor, deci pe termen lung, cum se spune, s-ar isca ușor, ușor întrebări mai precise, scoțând în evidență toate elementele care nu se potriveau în poveste. De ce rămânea Julien tăcut de la un capăt la celălalt al filmulețului? Dacă intenția lui se baza pe dorința de a-și exhiba sinuciderea, nu ar fi trebuit, așa cum ar părea logic, să-și explice și motivele în fața "publicului" său? Nu însă, nu justifica nimic, nu le oferea nicio cheie celor pe care îi lua drept martori, nici cea mai mică pistă, nici măcar cel mai mic indiciu pentru a înțelege ceva. Această moarte tăcută, acest salt realizat într-un amestec de răceală și inspirație, indiferența viitorului defunct pusă față în față cu potopul de zeflemele, capul lui de osândit încrezător, de sacrificat imperturbabil, toate acestea dădeau impresia unei macabre puneri în scenă. Gestul părea calculat în detaliu și, în același timp, o improvizație făcută în ultima clipă. Ca într-un soi de spectacol abstract sau de avertisment codat. Nicio scrisoare de adio cu excepția acelei capturi de ecran în care își definea saltul pe fereastră ca fiind un "gest simbolic"... Unde era simbolul în toată povestea asta? Și, mai presus de toate, ce era cu această privire sfidătoare aruncată spre obiectiv?
Ce era cu acest chip liniștit, lipsit de spaimă, aproape fericit în clipa saltului în gol?
Încet, adevărul avea să-și înceapă treaba, mai întâi prin intuiții provizorii și începuturi stângace. Persistând în îndoială, avea să plece în căutarea fragmentelor de ipoteze. Din întâmplare, câteodată ca urmare a perseverenței, avea să întâlnească pe drumul lui infime certitudini, mici ca niște puncte, ducând uneori către alte ipoteze. Pentru aceste firimituri de explicații, piese rudimentare ale unui puzzle necunoscut, era nevoie să fii înarmat cu răbdare pentru a le reasambla în speranța că aveau să se potrivească la final. Pe măsură ce aveam să înaintăm în această îndatorire ingrată, ele aveau să se suprapună cu o precizie crescândă, din ce în ce mai multe, din ce în ce mai prețioase. În ritmul său, povestea lui Julien avea să se lase exhumată. Avea să se ivească din adâncuri, naufragiată de uitarea de care era prevăzut să fie înghițită pentru totdeauna. Treptat, avea să iasă la suprafață, susceptibilă de a fi reconstituită aproape așa cum fusese ea trăită de Julien. În final, acest fapt divers avea să iasă la lumină, lumina lui, aceea a unui eveniment.
În fața unui telefon ori ecran
Ființele-n genul meu n-au nicio șansă
Totul merge mai rău, mâniem, sufocăm.
Într-o mare de fiere și de mediocritate
Singurătatea ne-neacă și resentimentul.
Mai devreme, mi-am pornit computerul.
N-aveam nimic de-a face, scrolla singur.
Facebook adoră să-și verse gunoaiele.
Twitter și Instagram? Un amestec mai rău.
Involuția are loc, tinde spre infinit.
Nu mai suntem oameni, ci burice țipând.
Ne povestim viața, dăm like și dislike.
Încercăm în van s-atragem atenția
Ne scurgem într-o zeamă nesfârșită
Unde vanitățile se-adună ca ruinele.
Să trecem peste jugul nașterii noastre.
Plutind pe valuri ideale și în cer,
Orbiți de-oglinda lucrurilor pierdute,
Suspendați în timp sau plutind în eter,
N-am avea corp și-am respira mai bine.
Ne-am 'nălța spiritul care se sufocă.
În grădina viitorului e-un zenit,
O vreme când vise trecute se-mplinesc,
Paradis născut la umbra neantului.
Nu-i un jurământ, e-o certitudine:
Vom clădi umanitatea care vine.
E-un crez de care lumea are nevoie.
Un simplu gând care cere să se nască,
Un mesaj atât de pur că devine foc.
Vi-l ofer, aproape stins și făr' de glas:
"Nu trăim împreună decât separați.
Împreună și separați; separați, dar împreună".
Condițiile de utilizare a Antilumii
Pe 7 noiembrie 2022, un nou cont și-a făcut apariția pe Facebook, sub numele de "Julien Libérat bis". Așa cum era de așteptat, acest eveniment stârni cea mai perfectă indiferență. Însă Julien Libérat nu pierdu timpul. Ca primă postare, publică o captură de ecran: un pătrat negru în care era afișat un text. Frazele erau sobre, iar literele violet. A doua zi, spunea textul, avea să se filmeze în direct făcând un "gest simbolic". Ca și când s-ar fi îndoit de interesul pe care aceste rânduri îl vor stârni, adăugă și că aceia care vor asista la acest moment "și-l vor aminti toată viața". Îi mai rămase doar să trimită linkul către prietenii lui, apoi, după ce își epuiză lista de cunoștințe, către profiluri alese la întâmplare. Unde mai pui că o opțiune cu plată îi permitea să crească rapid vizibilitatea paginii sale, ceea ce era singura sa urgență, și Julien își cheltui ultimele economii în acest scop.
Vorba din gură în gură și promovarea funcționară. Spre miezul nopții, anunțul său avea deja sute de like-uri. Era luat în serios? Nici nu se punea problema. A fost, bineînțeles, o avalanșă de comentarii persiflante care, cu zecile, luau în derâdere și tratau cu malițiozitate tonul măsurat, fals misterios, al acestei declarații, dar ce altă reclamă mai bună? Zeflemiștii se adunau ca muștele pe profilul său de Facebook. Îl scoteau la lumină fără să vrea. La urma urmei, acest tip de ironie aspră era o modalitate ca oricare alta de a disimula o urmă de curiozitate, de voyeurism, de incertitudine: și dacă acest necunoscut avea într-adevăr sânge în instalație? Dacă se pregătea pentru ceva senzațional? Un iz de intrigă începea să se răspândească. Oamenii erau zeflemitori pentru că ardeau de nerăbdare să știe sigur despre ce era vorba. Situația, în linii mari, se derula exact așa cum își imaginase Julien. Lucrurile erau puse la punct, angrenajul intra în funcțiune fără ajutorul nimănui. Era suficient să rămână liniștit și să activeze modul avion până la momentul potrivit. Ca urmare a acestei hotărâri, își închise telefonul și se duse să se culce.
Filmulețul începu cu câteva minute de întârziere. Prost încadrat. Se văzură întâi nările lui Julien, două cratere mici în care se înmulțeau perii solitari, apoi fruntea sa pixelată, o ureche imprecisă, câteva șuvițe în dezordine, o parte din bărbie. Telefonul se mișca prea repede, imaginea nu era clară. Julien reuși să stabilizeze obiectivul și își petrecu o vreme pentru a găsi cel mai bun cadru. Atunci bustul îi apăru în întregime. Nemișcat, țintuia cu privirea obiectivul, dând filmulețului său o alură de fotografie. Pe Facebook, comentariile[i] se derulau în partea de jos a ecranului. În felul lor caracteristic, haterii îi descriau fizionomia: "dc nu se misca tipu asta? zici ca e statue e sinistru!", "am mai văzut mecle pocite, da tu ai o fatza de Teletubi[ii] diliu lol!" Internauții nu se înșelau. Chipul lui era straniu, aproape indescifrabil. Aducea cu un colaj, cu o figură modelată de nenumărate mâini neglijente și nemiloase. Mâini încrucișate care, vrând toate să dea viață unui om diferit, s-ar fi luptat la infinit pentru a-l desena pe Julien, fiecare trecând peste schița rivalelor, reîncepând lucrurile de la zero până în punctul în care au dat naștere împreună unui foitaj monstruos. Chipul lui Julien nu era urât: era imposibil. Se suprapuneau acolo un chip de ginere ideal și o mutră de om deznădăjduit. Un chip peste o mutră, o mutră peste un chip, care păreau să fi fost calchiate una peste cealaltă pentru a se deda, în zadar, unui război de uzură.
Rămase nemișcat o bună bucată de timp. În tăcere, înfrunta obiectivul și își povestea viața cu privirea. Ai fi zis că încerca să-și elibereze mutra, să-și jupoaie fața în același timp și să le împace odată pentru totdeauna. Publicul său devenea nerăbdător: "aaa si care-i faza?", "ce o sa faca bulangiu asta?", "bai oameni buni ganditi-va ca poate se sinucide haha", "sa moara masa de nu zici ca are o privire de prajit e evident are numa gargauni la cap". Unii începeau chiar să se deconecteze: "e plina lumea de cacanari ca tine care dau tepe deastea pe fb cu reclama inselatoare, salutare fraerilor".
De partea lui Julien, totul se întâmplă într-o atmosferă calmă, aproape liniștită într-un fel. Încet, se sui pe o masă, deschise fereastra și se urcă pe pervaz. Internauții erau împărțiți.
"la dracu tre sa sunam la salvare, rpd!!", "nu face asta PLS", strigau unii, în vreme ce alții jubilau: "Teletubiu asta se crede pasare", "ce-i nebunia asta tipu e complet diliu", "haide, inaripatule, arata-ne cum zbori!".
Afară ploua, iar Julien nu simțea niciun vertij. În cerul lăptos, o lumină argintie, greoaie, se descărca în jos. Ploaia era violentă. Crea linii verticale care legau norii de pământ, ca niște harpoane întinse peste zi și agățate de vid. Era greu de imaginat că de-a lungul acestor linii curge apă. În față, bulevardul era lat, mașinile circulau printre castani. Julien strânse telefonul. Ochii săi larg deschiși lăsau să se vadă o pace inviolabilă și profundă. Nu rămânea decât să regăsească unitatea. Ploaia se intensifică și el se lăsă să cadă împreună cu ea. În acea clipă, Julien nu se sinucidea; era o picătură de apă ce se scurgea printre altele.
Cerul se vărsa și viața se varsă și ea. S-a predat înainte de a începe. Traiectoria sa este surdă, mișcarea sa nu-i aparține. Pleacă de nicăieri și ajunge exact în punctul din care a pornit, atât doar că și-a pierdut, între timp, tot elanul. Acționată de propria-i greutate, nu este nimic altceva decât o viteză încăpățânată ce se grăbește spre nimic. Cel mai groaznic e că nu poate alege călătoria pe care o va parcurge: totul este scris dinainte, trebuie să te lași în voia vântului, a forțelor înconjurătoare și a puterilor ostile. Picătura cade neabătută, fără să devieze nici măcar pentru o clipă de la linia sa, fără să-și îngăduie să danseze, să scape, să fie liberă. Se micșorează, coboară, dar nu se dislocă. Timpul trece și înfrângerea sporește. Atunci direcția dispare complet, e o mare degringoladă.
Pământul se apropia și, dedesubtul filmului, comentariile colcăiau. Jignirile încetară, înlocuite în întregime de manifestări ale groazei. "Kkt nu putem sa stam asa far sa facem nimic", "ajutati-l!", "saracu", "ie groaznic omg". Toate aceste mici fraze inutile și idioate n-aveau să-l ajute să urce din nou pe fereastră. Erau scrise în zadar, îl însoțeau pe Julien în căderea sa, împânzeau bucata de asfalt unde corpul său avea să se zdrobească. Într-o clipită, craniul său se va spulbera. Se va împrăștia sub cenușiul cerului. Creierul se va prelinge cu vâscozitatea brânzei topite. În jurul corpului zdrobit, o baltă de sânge va contura o aură stângace. Între atelierul auto Citroën și expoziția Raymond-Devos, printre găinațul de porumbei și chiștoacele zdrobite, își va oferi o moarte cristică, ridicolă și sublimă, invizibilă și glorioasă.
Nu era pentru prima oară când cineva se sinucidea în direct pe rețelele sociale. Pe internet, la drept vorbind, nu ești niciodată primul care să facă ceva. Totul a fost deja încercat de către altcineva. Așadar, aruncatul pe fereastră în direct devenise deja un veritabil gen în sine, cu propriile-i coduri și clișee, în momentul în care îl încercă Julien. Existaseră nenumărate precedente, pe Youtube, Periscope și chiar și pe Instagram. De fiecare dată, platformele ajungeau să blocheze accesul la filmulețele respective, pentru a nu dăuna sensibilității utilizatorilor.
Gestul lui Julien nu avea nimic original în mod deosebit. În zilele următoare, avea să se relateze în presă că un tânăr profesor de pian s-a sinucis sub privirile uimite a vreo sută de persoane. Fostul său angajator, Institutul de Muzică la Domiciliu, avea să publice un comunicat în onoarea celui care predase acolo timp de aproape șapte ani, un tânăr cumsecade, cu principii, mereu pasionat, chiar dacă absent în mod misterios de la cursurile din ultimele luni. Mai multe articole aveau să fie publicate pe rețelele sociale și cititorii aveau să-și exprime tristețea folosind emoticoane îndurerate. La televizor, editorialiștii aveau să analizeze acest fapt divers ca fiind un simptom al nihilismului înconjurător. Este normal, aveau să se întrebe ei cu stupoare, ca tinerii noștri să se sinucidă în timp ce își fac selfie? Nu e oare inadmisibil și chiar halucinant ca internauții să fi scris comentarii răuvoitoare în fața unui astfel de spectacol? De ce se ascund acești lași în spatele unor pseudonime? Ce fac administratorii Facebook-ului pentru a împiedica astfel de catastrofe? În sfârșit, în ce lume dereglată trăim? S-a întors lumea cu susul în jos? În decursul săptămânilor, lunilor, anilor, deci pe termen lung, cum se spune, s-ar isca ușor, ușor întrebări mai precise, scoțând în evidență toate elementele care nu se potriveau în poveste. De ce rămânea Julien tăcut de la un capăt la celălalt al filmulețului? Dacă intenția lui se baza pe dorința de a-și exhiba sinuciderea, nu ar fi trebuit, așa cum ar părea logic, să-și explice și motivele în fața "publicului" său? Nu însă, nu justifica nimic, nu le oferea nicio cheie celor pe care îi lua drept martori, nici cea mai mică pistă, nici măcar cel mai mic indiciu pentru a înțelege ceva. Această moarte tăcută, acest salt realizat într-un amestec de răceală și inspirație, indiferența viitorului defunct pusă față în față cu potopul de zeflemele, capul lui de osândit încrezător, de sacrificat imperturbabil, toate acestea dădeau impresia unei macabre puneri în scenă. Gestul părea calculat în detaliu și, în același timp, o improvizație făcută în ultima clipă. Ca într-un soi de spectacol abstract sau de avertisment codat. Nicio scrisoare de adio cu excepția acelei capturi de ecran în care își definea saltul pe fereastră ca fiind un "gest simbolic"... Unde era simbolul în toată povestea asta? Și, mai presus de toate, ce era cu această privire sfidătoare aruncată spre obiectiv?
Ce era cu acest chip liniștit, lipsit de spaimă, aproape fericit în clipa saltului în gol?
Încet, adevărul avea să-și înceapă treaba, mai întâi prin intuiții provizorii și începuturi stângace. Persistând în îndoială, avea să plece în căutarea fragmentelor de ipoteze. Din întâmplare, câteodată ca urmare a perseverenței, avea să întâlnească pe drumul lui infime certitudini, mici ca niște puncte, ducând uneori către alte ipoteze. Pentru aceste firimituri de explicații, piese rudimentare ale unui puzzle necunoscut, era nevoie să fii înarmat cu răbdare pentru a le reasambla în speranța că aveau să se potrivească la final. Pe măsură ce aveam să înaintăm în această îndatorire ingrată, ele aveau să se suprapună cu o precizie crescândă, din ce în ce mai multe, din ce în ce mai prețioase. În ritmul său, povestea lui Julien avea să se lase exhumată. Avea să se ivească din adâncuri, naufragiată de uitarea de care era prevăzut să fie înghițită pentru totdeauna. Treptat, avea să iasă la suprafață, susceptibilă de a fi reconstituită aproape așa cum fusese ea trăită de Julien. În final, acest fapt divers avea să iasă la lumină, lumina lui, aceea a unui eveniment.
În fața unui telefon ori ecran
Ființele-n genul meu n-au nicio șansă
Totul merge mai rău, mâniem, sufocăm.
Într-o mare de fiere și de mediocritate
Singurătatea ne-neacă și resentimentul.
Mai devreme, mi-am pornit computerul.
N-aveam nimic de-a face, scrolla singur.
Facebook adoră să-și verse gunoaiele.
Twitter și Instagram? Un amestec mai rău.
Involuția are loc, tinde spre infinit.
Nu mai suntem oameni, ci burice țipând.
Ne povestim viața, dăm like și dislike.
Încercăm în van s-atragem atenția
Ne scurgem într-o zeamă nesfârșită
Unde vanitățile se-adună ca ruinele.
Scrolling
Partea I. Pe firul actualității
Capitolul 1
Capitolul 1
Duminica la Rungis era o nebunie. De când locuia acolo, Julien făcea tot ce îi stătea în putință ca să se întoarcă acasă cât mai târziu posibil. De dimineață până seara, un aer de singurătate se lăsa peste localitate. Pe străzile pustii, nu se găsea niciun magazin deschis cale de douăzeci de minute. Dacă te aventurai afară, ferestrele birourilor închise arătau că și comuna era la fel de închisă ca ele. Rungis aducea cu un loc abandonat în urma unei catastrofe nucleare. Doar sunetul avioanelor care decolau de pe Orly aminteau de existența lumii. Niște necunoscuți probabil că-și sorbeau sucul de roșii ascultând stewardesa care îi anunța că zboară spre un tărâm disputat între plajă și mare. Claustrați în apartamentele lor, rungisenii așteptau răbdători să apună soarele și să înceapă o nouă săptămână, ca și când ar fi fost de acord să vegeteze, imobili și inerți, la marginea unui mare aeroport. Părea că o regulă nescrisă se instaurase printre ei: duminica, fiecare rămânea mai mult sau mai puțin la el acasă. Nu-i trecea nimănui prin minte să strice această atmosferă de liniște sau de vid, acest parfum de sihăstrie eternă.
Julien locuia la Rungis din 8 februarie. După despărțirea de May, când îl alungase din garsoniera pe care o închiriaseră împreună, încercase, fără mari speranțe, să le ceară ajutorul părinților lui. În zadar, bineînțeles. Aceștia invocară unul dintre acele pretexte pe care le stăpâneau perfect: obloane ce trebuiau vopsite, facturi monumentale din cauza unei probleme la instalații, motorul mașinii ce trebuia schimbat... Cu ei, fiecare perioadă era mereu dificilă. Julien cunoștea prea bine felul lor de a se ascunde după deget, de a se învârti în jurul cozii, de a-și justifica egoismul înnăscut prin mii de absurdități. În plus, în timpul mesei în care le povesti situația în care se afla, atunci când tatăl lui îi explică faptul că, fie și cu toată bunăvoința din lume, nu ar putea să-i plătească nici măcar o parte din chirie, Julien nu avu puterea să-i confrunte. Se mulțumi să le răspundă că îi înțelege. Într-un fel, era sincer: nu mai era la vârsta la care putea să dea vina pe părinți pentru propriile necazuri.
Pe măsură ce vizionările de imobile se înlănțuiau, Julien renunță ușor, ușor la dorința lui de a nu se îndepărta prea mult de strada Littré. În Parisul intra-muros, dosarul[iii] lui abia dacă îi dădea posibilitatea să închirieze o cămăruță lugubră cu toaleta pe palier. Astfel că se văzu nevoit să accepte adevărul: în calitate de tânăr "artist", nu se putea instala decent în capitala propriei sale țări. În fiecare zi își lărgea și mai mult orizontul de căutare, până ce dădu peste anunțul unei garsoniere subînchiriate în inima comunei Rungis. Așa cum vedea atunci lucrurile, adresa aceasta nu ar fi fost decât provizorie: cel mult o poveste de câteva zile sau o lună, timpul necesar pentru a migra către o suburbie mai puțin îndepărtată, așa cum erau Montrouge sau Issy-les-Moulineaux. Din acest motiv, nici măcar nu se obosi să-și amenajeze locuința temporară. "Locuința temporară", de fapt, nu era exprimarea potrivită. După el, Rungis ar juca rolul unei zone de tranziție. Nu ar fi nimic altceva decât o localitate de așteptare.
Acum, cele zece zile durau de mai mult de trei luni și Julien nu mai visa deloc la perspectiva niciunei mutări. Nu că s-ar fi simțit ca la el acasă în Rungis, nici vorbă. Nimic nu exprima o mai mare indiferență sau monotonie ca această localitate mărginită de o autostradă, de hangare și de un aeroport. Era adevărat că, într-un fel, această suburbie era exact pe măsura lui. Nici prea rurală, nici prea impersonală, Rungis nu era o localitate mică, ci o mare localitate în miniatură. Populată în principal de birouri, comuna avea mai multe aparate de cafea decât locuitori. Rezultă de-aici că întâlneai destul de puțini oameni. Cu toate acestea, totul era gospodăresc, începând cu florile pe care primăria le planta fără preget pentru a maximiza bunăstarea alegătorilor și pentru a obține o etichetă prestigioasă. Din motivul acesta, Rungis era un loc unde nu se petrecea nimic, absolut nimic, dar unde se adulmeca în aerul din jur o mireasmă duioasă și absurdă: aceea a unei aventuri care, necerând decât să se nască, încă își căuta punctul de plecare.
În acea seară, totuși, un început de epopee avea să se schițeze: pentru prima oară după mult timp, Julien urma să aibă un concert într-un bar din arondismentul V, cu ocazia redeschiderii acestuia. Thibault Partene, patronul barului Piano Vache, îi dăduse vestea printr-un SMS victorios: "Hello, pianistul meu drag, mă bucur să te anunț că după doi ani în care am fost închiși, în sfârșit vom putea să ne reluăm seratele de jazz și voie bună! În principiu, vor fi mulți clienți americani. Prin urmare, mă gândeam să le tragem o compilație de melodii din filmele lui Woody Allen, ca în vremurile bune... Crezi că poți pregăti vreo zece bucăți muzicale pentru săptămâna viitoare? Dacă da, e ok 100 euro? Salutare."
Piano Vache era situat în vârful Muntelui Sainte-Geneviève[iv], puțin mai la vale de Panthéon, pe îngusta stradă Laplace, alee pe care aterizau în fiecare seară roiuri de turiști în căutare de peripeții. Trebuie menționat că după 2011, data la care Midnight in Paris apăruse în cinematograf, atractivitatea turistică a acestui cartier nu se mai oprea din creștere, aproape surclasând cartierul Montmartre sau bulevardul Champs-Élysées. În filmul lui Woody Allen, într-adevăr, eroul masculin, un idealist american jucat de Owen Wilson, se plimbă visător prin arondismentul V. La miezul nopții, în timp ce contempla curtea din fața bisericii Saint-Étienne-du-Mont, are loc un miracol: călătorește în timp și se regăsește în Parisul Anilor nebuni, în compania lui Hemingway, a lui Fitzgerald și chiar a lui Picasso.
De-atunci, curtea în cauză simboliza feeria pariziană. Devenise o oprire inevitabilă pentru oricine vizita Parisul vara. În fiecare seară, zeci de turiști fumau acolo o țigară cu inima plină de adrenalină. Cum miracolul allenian nu se petrecea, făceau câțiva metri în căutarea unui bar romanesc. Spre bucuria lui Thibault Partene, turiștii dădeau năvală în strada Laplace, unde drumul era atât de îngust încât clădirile păreau că se sărută pe deasupra capetelor lor. Nici măcar nu li se stingea țigara că și dădeau peste vitrinele barului Piano Vache, cu ferestrele lui arcuite și lambrechinul lui retro. Cuvintele "Le Piano Vache" erau tipărite deasupra intrării cu caractere vintage. Ornamentații subtile decorau fiecare literă, ceea ce le făcea să pară că dansau și le dădea o înfățișare de note muzicale. Din ce în ce mai uimiți, "burgerii", cum îi numea Thibault Partene câteodată, intrau într-o sală cu lumină difuză și cu pereți acoperiți cu afișe de protest, li se aducea bere și, până la unu noaptea, Parisul era o sărbătoare[v].
Ca toate magazinele, barurile, cluburile, bistrourile și restaurantele, deci ca aproape întreaga economie mondială, Piano Vache avusese foarte mult de suferit de pe urma crizei sanitare. De la o carantină la alta, de la o ieșire din carantină la alta, de la interdicția de a ieși serile la masca obligatorie, de la certificat la o mie de alte protocoale, totul pe fondul unei absențe prelungite a turiștilor, Thibault Partene ajunsese la sapă de lemn. Barul rămăsese închis timp de aproape doi ani și se ajunsese chiar până la cedarea licenței unui nou proprietar. În mesajele pe care i le trimise lui Julien între 2020 și 2022, alterna între două crize opuse, dar nu contradictorii: se lua când de "javrele din guvern", când, în perioadele de epuizare extremă sau de resemnare, de virusul în sine: "tâmpenia asta de corona", "nenorocitul ăsta de virus care ne distruge viața", "***** asta de boală care a stricat tot". Niciodată în timpul crizelor sale nu îi reproșă epidemiei că omorâse oameni. Părea că îi poartă pică mai mult pentru că îi ruinase barul.
Cu toate acestea, pe 15 mai 2022, optimismul era în floare. Intrând în sala deja pe trei sferturi plină, Julien constată că nu se schimbase prea mult, se dovedea a fi doar mult mai curată ca înainte. Graffitiurile și posterele cu Che Guevara continuau să decoreze pereții la adăpostul grinzilor aflate la vedere, însă lumina era mai vie, iar mesele străluceau ca și când patina lor de mizerie și urmele de alcool se evaporaseră. În timp ce Julien își deschidea partiturile, reperă doi, trei spectatori pe care privirea lui avea să-i fixeze de-a lungul serii pentru a lua pulsul publicului la intervale regulate. Era mai întâi o masă de americance care râdeau ostentativ și își făceau story-uri pe telefoane. Mai în spate, un pensionar golea o halbă de bere, cu obrajii ciupiți de vărsat de vânt și cu ochii în gol. În sfârșit, într-un colț, în celălalt capăt al sălii, un cuplu își aștepta comanda. Bărbatul purta pantaloni albi și era încălțat în teniși. Era foarte bronzat, se străduia să stea drept și își aranja părul la fiecare zece secunde. Când prietena lui întorcea capul, îi privea profilul din colțul ochiului, se apleca timid spre ea, înaintând câțiva centimetri. În mod evident ezita să-i pună mâna pe umăr. În ceea ce o privește pe fată, ea își petrecea timpul potrivindu-și masca. Era felul ei de a-și reface machiajul.
- Ladies and gentlemen, welcome to the Piano Va-a-che![vi]
Partene improviză câteva fraze în engleză, marcându-și discursul cu cuvinte-cheie: invocă de trei ori "Frenchy style"[vii] și "Parisian way of life"[viii]. Julien, care îl asculta neatent, se întreba dacă există un "Parisian way de a lua RER-ul[ix] pentru a câștiga 100 de euro într-un bar kitsch". Thibault continuă să vorbească despre tema serii și îi făcu cu ochiul lui Julien: era semnalul pentru a începe să cânte.
În momentul în care își puse degetele peste claviatură, Julien se simți imediat cuprins de o amețeală la vederea mâinilor lui. Se aflau acolo, întinse și rigide ca niște vechi turbine, încărcate cu toate stângăciile de care erau capabile. Și dacă motorul nu se aprindea? Și dacă mașinăria se dovedea a fi ruginită? Îi era frică mai ales de inelarul lui: spre deosebire de degetul mare sau de arătător, "degetul iubirii" nu era dotat cu o forță interioară. Agățat de degetul mijlociu ca o cireașă de părtașa ei, blocat în articulația lui, nu are puterea de a se ridica singur, de a-și lua elan pentru a lovi clapa în plin. Din lipsă de antrenament, chestia aceasta se transformă din deget în creangă de copac mort. Și el, în afară de meditații, de cât timp nu mai cântase la un pian adevărat, în fața unui public adevărat? De ce nu și-ar fi pierdut îndemânarea? Julien încercă să alunge acest gând, însă era prea târziu: sindromul impostorului se întorcea. Tâmplele îi zbârnâiau deja. Ca un metronom dereglat, inima i-o luă la goană. S-a terminat, se auzi gândind, căci știa sigur: își pierdea puterile de îndată ce se temea că le pierduse.
"Take the A-Train"[x] nu durează niciodată mai mult de două sau trei minute, indiferent de tempo. Julien cunoștea bucata asta pe de rost. La început, degetele execută un tril, fluieră ca o locomotivă și se cațără spre diezi: trenul se pune în mișcare. Încet, mâna stângă se activează. Nonșalantă, se rostogolește pe partea stângă a claviaturii, escaladează printre clape și se prăbușește brusc. Din coborârile și urcările ei emană o frază îngroșată și plină de sânge-rece. Se distinge linia melodică joasă care va reapărea până la sfârșitul bucății muzicale ca o mișcare de bielă. De partea cealaltă, mâna dreaptă se bâțâie de colo colo.
Pentru ea, pianul nu este altceva decât o imensă trambulină. Ea face echilibristică pe claviatură cu viteza unui păianjen săritor și cade în picioare evitând să producă note false. Între două note pe portativ, își ia răgaz pentru a face spectacol, pentru a se legăna în aer, pentru a dansa în locul notelor. Dacă s-a realizat conexiunea, pianistul uită de degetele lui și zâmbește cu ochii ațintiți spre public. A urcat în Trenul A împreună cu spectatorii, se lasă dus în vagonul de jazz, care merge cu viteză, sunetele se balansează, muzica oscilează și clienții țopăie.
Numai că Julien nu reușea să alunge această obsesie sumbră și agasantă: ar trebui ca Trenul A să deraieze? Încă de la început, degetele lui alunecară pe clapa greșită și ratară o notă. Nimeni nu își dădu seama, însă această greșeală îl stresa, stresul îl făcea să transpire și transpirația îl tulbura încă și mai tare: Julien ezita să se întrerupă pentru a lua totul de la capăt. Însă un instinct de supraviețuire îl făcea să continue ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Nu îi folosi la nimic. În vreme ce agonia se prelungea, își privea degetele cu impresia că, precum niște schiori lamentabili în mijlocul unei pârtii, aveau să-și rupă gâtul între bemoli și diezi. Când americanii începură să chicotească, se umplu paharul. Din acel moment începu să i se pară că locomotiva dădea totul la o parte, că se transforma într-o mașină scăpată de sub control: că, lovind obstacole în dezordine, își dădea duhul sub privirea severă a lui Partene și a lui Che Guevara.
Clienții avură reflexul de a aplauda oricum, cu excepția pensionarului care oftă în spatele ochelarilor ca un semn misterios. Cât despre americance, păreau mulțumite de story-urile pe care le făceau. Numai cuplul de timizi părea că ignoră acest fiasco. Bărbatul bronzat cu pantalonii albi era prea ocupat cu inițierea unei apropieri. Ca pionii într-o partidă de șah, mâinile lui se apropiau cu pași mărunți de brațul prietenei. Aceasta nu reacționa. Nu era încă vremea.
Julien dădu pe gât trei guri de bere și își veni în simțiri. Pentru a-i ieși "Rhapsody in Blue"[xi], trebuia să închidă ochii și să-și imagineze genericul de la Manhattan: zorii care se ivesc în alb și negru peste zgârie-nori geometrici. Într-un cadru cu fațade metalice și lumini arzătoare, pietonii ies din case pentru a merge la serviciu. Trag de timp grăbindu-se totodată, se îngrămădesc în fața vitrinelor, în taxiuri, la intrările în clădiri. Pare că fiecare dintre ei duce cu sine mici intrigi: povești de dragoste sau întâlniri secrete. Cu toții aleargă spre aventurile lor în vreme ce soarele se joacă de-a v-ați ascunselea printre turnuri. La colțul unei străzi, o clădire îl înghite ca un nor, e noapte în miezul zilei. Iată-l reapărând, încă și mai luminos, săgetând cu razele pe deasupra unui ocean de ulmi: Central Park face o baie de soare. Apoi ritmul se iuțește, muzica se înlănțuie și siluetele defilează. Melodia se stinge și se face deja noapte.
Și-acum, îl făcuse praf pe Gershwin? Reacțiile publicului erau contradictorii. Pe de-o parte, americancele plătiră nota și plecară. Să fie din cauză că făcuse din Manhattan un film insipid și din New York un Phenian? De cealaltă parte, bătrânul domn cu ochii goi dădea din umeri. Cât despre porumbeii blocați în colț, le era în continuare teamă să finalizeze. Nimic concret, în concluzie. Din bucată muzicală în bucată muzicală, Julien se cufundă întreaga seară în calvarul îndoielilor și partiturilor lui. Pe pupitrul lui, berile gratuite se adunau ca niște medicamente. Trecu prin tot repertoriul Woody Allen, de la Annie Hall la Zilele radioului, de la Sidney Bechet la Isham Jones, de la Viața lui Harry la Carmen Lombardo. Orele se scurgeau, barul se golea ușor, ușor pe ritmurile de jazz și Julien se simțea din ce în ce mai vinovat de fiecare dată când un client cerea nota.
[i] Am optat pentru redarea comentariilor fără diacritice, așa cum apar ele frecvent pe rețelele sociale. Am păstrat greșelile de limbă indicate în textul original. (N. tr.)
[ii] Teletubbies se referă la personajele unui serial de televiziune britanic, destinat copiilor. (N. tr.)
[iii] În Franța, înainte de a închiria un apartament, cel care dorește să-l închirieze trebuie să-i furnizeze proprietarului o serie de documente care să ateste faptul că își va putea permite chiria. Deși nu este o regulă, se obișnuiește ca proprietarul să aleagă un chiriaș care are un salariu de cel puțin trei ori prețul chiriei. (N. tr.)
[iv] Deal situat în Paris, pe malul stâng al Senei. (N. tr.)
[v] Aluzie la romanul lui Ernest Hemingway, Paris est une fête, tradus în românește cu titlul Sărbătoarea continuă. (N. tr.)
[vi] "Doamnelor și domnilor, bine ați venit la Piano Va-a-che!" (N. tr.)
[vii] "Stilul franțuzesc". (N. tr.)
[viii] "Stilul de viață parizian". (N. tr.)
[ix] Tren expres care leagă suburbiile de centrul Parisului și asigură călătorii rapide în oraș, deservind stațiile principale, având totodată numeroase legături cu metroul parizian. (N. tr.)
[x] Cântec de jazz compus de Billy Strayhorn și făcut celebru de orchestra Duke Ellington. (N. tr.)
[xi] Melodie compusă de George Gershwin, folosită în filmul Manhattan, al lui Woody Allen. (N. tr.)