04.10.2025
Februarie 2025
Pațanaș, pațan, bro, coae, ce-o mai fi și asta? Ce-i cu asta?

Merg pentru prima dată pe stradă cu 7mm de păr pe -5 grade celsius în Chișinău, Republica Moldova. Mi-e frig la ceafă, e prima dată-n viața mea când vreau să port căciulă și mă bucur de non-pleata-n viscol. Îmi place. Îmi place mai mult de mine acum.
'Uau, ești mult mai sexy așa, ai ceva fragil.'

Cearcănele crăcănate, torsul costeliv și freza ras-pierdut stârnește ceva în masculul toxic din mintea fetei care mă privește cu milă și dorință pseudo-sexuală.
Oare trec printr-o criză a vârstei de mijloc al mijlocului?

Martie, Aprilie, Mai, Iunie, Iulie, August, Septembrie - Iași, Botoșani, Stuttgart, Chișinău, Sireți, Strășeni, Ustia, Galați, Ceahlău, Iași, Botoșani, București.

'Suferi din dragoste?'

Și brusc îmi vine să o mușc de cap pe fata bătrână care mă-ntreabă dac-am făcut-o din suferință. Și dac-o făceam? Sufăr, normal că sufăr. Da' nu m-am ras în cap într-o criză sentimentală. Criza a venit, da' după.
'Ce curajos! Ce bine-ți stă! Nu-mi amintesc cum arătai înainte'

Mama plânge, tata se uită la mine și-mi zice că îi e frică să nu mă frângă-n brațe, frate-meu se bucură că semănăm.

Eu mă văd cubică, androgină și complet lipsită de "female energy". Fuck it. Trebuie să plusez. Bun. Punem cercei. Sigur, o să cârlionțăm genele, tuș, fond de ten. Nu știu să mă dau cum trebuie, pe gât nu mă dau wtf.
'Ești super sexy, așa, androgină'.

Fetițele din baia femeilor au făcut un scut jumi-uman și mi-au zis: aici îi pentru fimei.
- Și eu sunt fată.

Și aștept să frângă jocul de țară țară vrem ostași și să mă lase să trec. Mă lasă, probabil se tem, dar au ceva țățesc. Fetițe cu mâinile-n șolduri acum, se uită mirate și așteaptă să-nchid ușa ca să poată să zică chestiuni. Închid ușa, deschid nasturele blugilor deschid și fermoarul și mă întreb doar cum să fac pipi să înțeleagă fetițele că-s și eu fetiță?

Vreau și eu un pachet de marlboro fine touch slim.
' Ai tu optșpice ani?'
⁃ Da! (Ceva în mine se gâdilă de bucurie, niciodată, absolut niciodată nu mi-a zis nimeni c-aș arăta mai mică. La 13 ani toți credeau că am 18. Bolnav. ) N-am buletinul. Chiar am 18 ani, vă rog.

Se uită la colegu'
'Are ea optșpice ani?' Și râde.
Uau, s-a prins că-s fată! Uau! Deci vede că-s femeie și mai și crede că-s mai tânără decât sunt. Ce zi frumoasă.
Nu mi-a dat țigări.

Nenea controlorul din trenul Aldingen-Stuttgart mi-a zis că-mi stă super. Super. Firește, în germană. Nu știu germană, mi-am dat seama fiindcă mi-a zâmbit după, a făcut semn repezit spre propriul cap apoi cu degetul spre mine și semnul like.

Privirile lungi ca cea mai groaznică zi.
Privirile ca privirile, da' șușotelile de după ce făptura mea face primul pas de după ei, răspunsul ferm-final: e fată.

Șoferii de bolt/uber nu mă mai ajută cu bagajele, când părul trecea de 7mm mă ajutau cu spor și cu zâmbet. Da' nici pe prietena mea cu părul lung n-o mai ajută. Oare n-o mai ajută doar când e cu mine sau nici când e singură? *Aici avem un subiect de cercetat*

Da' mie-mi place cum îmi stă.

Unu' s-a dezîndrăgostit, alți (minim) doi au râvnit cu patos să mă vindece și să mă apere de pericolele din viața unei fete cu părul scurt.

'Pot să pun mâna?'
⁃ Nu.

foto: Marina Bugs

*
Așteptăm topurile / retrospectivele amintirilor voastre din anul 2025 în word, cu diacritice (nu uitați un titlu și o fotografie reprezentativă pentru unul din momentele anului 2025), pe adresa [email protected]. Vă așteptăm cât aveți nevoie pentru a scrie. Suntem aici oricând ne scrieți. Mai multe detalii despre acest fel de top în invitația de aici. Pe scurt: prima și singura regulă e că nu e nici o regulă, puteți scrie despre tot ce v-a rămas în minte și suflet din 2025. Vă rugăm să dați ștafeta mai departe, trimițând invitația prietenilor voștri. (Redacția LiterNet)

0 comentarii

Rubricile categoriei

Topuri & Retrospective

Publicitate

Sus