Așadar un top al amintirilor pe 2025... Curios lucru: nu-mi vin în minte întâmplări spectaculoase, ci momentele în care am reacționat diferit față de alți ani.
Momentul în care mi-am văzut nepoata zâmbind prima dată. Avea trei luni. S-a uitat la mine dubitativ, apoi mi-a dăruit un zâmbet știrb și luminos. În alți ani m-ar fi amuzat și înduioșat. Anul acesta m-a lovit cu bucurie până-n fundul sufletului. Și am plâns.
Neplăcerea de a avea un șef incompetent, care îți poate ruina cea mai frumoasă meserie din lume. Nu e de ieri, de azi, ci de ani buni. Anul trecut mă irita cumplit. Eram vocal și virulent. Anul acesta, hm, mă lasă rece. Nu tot timpul, firește. Dar des. Anul acesta, el, de fapt, nu a mai existat pentru mine. A existat undeva, dincolo de o masivă cortină mentală pe care am reușit s-o ridic. Aștept să iasă la pensie și îi doresc să se bucure de ea. Cât mai rapid.
Și să nu uit de infamul EKG, de unde a reieșit că tocmai aș fi făcut un infarct. Stupoarea mea a fost autentică: poate apărea un infarct fără să-l simți? Medicii, internetul și ChatGPT spun că da. Eu nu cred. Niciodată, dar niciodată nu am avut vreo problemă cu motorașul. Și atunci? Am făcut investigații amănunțite, iar doamna doctor cardiolog m-a anunțat zâmbind că nu se confirmă diagnosticul de infarct. "Probabil o apnee de somn." Pam-pam!
Dar nu vestea asta îmi rămâne în minte, ci seninătatea cu care am primit tot episodul. Ceva în mine e diferit acum. Un soi de măreață mefiență față de toate verdictele aruncate în jurul meu. O fi de la torentele de informații zilnice, o fi de la fraudele AI, o fi de la polarizarea societății. Nu știu. Ce știu e că am simțit o liniște bună și n-am intrat deloc în panică.
Mai sunt amintiri și reacții. Dar seamănă între ele. Anul acesta nu întâmplările m-au impresionat, ci noutatea faptului că la toate am reacționat altfel.
Așa că pot spune că mi-a plăcut grav de mine. Și de 2025. În ciuda nebuniei constante, în ciuda stresului permanent al vieții, în ciuda tuturor inamicilor liniștii mele, EU sunt the tip of the top pe 2025. Pentru că am câștigat, cred, cel mai de preț dar: pacea interioară.
Ceea ce vă doresc și dumneavoastră.
*
Așteptăm topurile / retrospectivele amintirilor voastre din anul 2025 în word, cu diacritice (nu uitați un titlu și o fotografie reprezentativă pentru unul din momentele anului 2025), pe adresa [email protected]. Vă așteptăm cât aveți nevoie pentru a scrie. Suntem aici oricând ne scrieți. Mai multe detalii despre acest fel de top în invitația de aici. Pe scurt: prima și singura regulă e că nu e nici o regulă, puteți scrie despre tot ce v-a rămas în minte și suflet din 2025. Vă rugăm să dați ștafeta mai departe, trimițând invitația prietenilor voștri. (Redacția LiterNet)