La 1 ianuarie 2007, România intra în Uniunea Europeană, după un lung proces. La 9 iulie 2007
m-am născut eu, deci aparțin generației care a trăit doar parcursul european. Îmi aduc aminte videoclipul în care Andreea Esca, cu bucurie, un extaz general al românilor, spune: "
Bună seara România, bună seara Europa! ProTV te salută de la Bruxelles, capitala Europei unite.." Românii își doreau să intre în acest spațiu, să fie parte din familia europeană. După căderea regimului și după toată instabilitatea care a durat câțiva ani, sub pretextul de "eliberare" sau de "democratizare" - da, teoretic România era
într-o semi-eliberare, semi-democrație, dar, cum se spune și la începutul documentarului Recorder
30 de ani de democrație, lumea a fost luată prin surprindere și nu a știut ce să facă de fapt cu libertatea, așa cum unei flori care a stat prea mult în întuneric îi oferi degeaba o doză uriașă de apă și soare pentru ca își va reveni foarte greu -, după o inflație uriașă, românii simțeau că au nevoie de ajutor, aveau nevoie de o viziune clară, de o "familie unită".
Acum stau, mă uit, mă documentez și parcă nu se mai simte în multe locuri această idee. După 18 ani, unii români vor un RoExit. După 18 ani în care am primit bani gratis sau cu un preț mic, după 18 ani în care mulți români au plecat peste hotare în căutarea unui trai poate (mult) mai bun, în Europa, nu se mai simte ideea asta, unii nu mai cred că suntem
într-o familie unită. Aceeași oameni care astăzi muncesc sau
și-au creat o viață în Europa sunt, în parte, cei ce
ne-au arătat în primul tur al noilor alegeri cu cine doresc să voteze, cu ce viziuni asupra UE rezonează. Deci, încotro ne îndreptăm?
În 2024 trebuia să avem alegeri prezidențiale, pe lângă cele parlamentare. În seara zilei de 24 noiembrie, multă lume a fost mirată de apariția bruscă la
exit poll a lui Călin Georgescu pe locul al treilea, același om care în sondajele realizate înainte de alegeri figura cu foarte puține procente
(așa-s independenții). După terminarea numărării voturilor, Călin Georgescu câștiga detașat primul tur al alegerilor, urmat de Elena Lasconi (la acel moment susținută de USR și președintă a partidului). A fost prima oară la alegerile prezidențiale când candidatul
PSD-ului (premierul în funcție atunci, Marcel Ciolacu) nu ajungea în finală. A doua zi, toți am început să căutăm cine este acest domn Călin Georgescu, care era pe primul lor în multe județe. La Piatra Neamț, unde a câștigat la nivel de județ, nu țin minte să fi fost nici măcar o campanie pentru el, poate doar așa, în treacăt,
să-i fi văzut afișul de campanie. Să fiu sincer, pe TikTok apăruseră cu câteva zile înainte o mulțime de conturi care îl promovau. Ceea ce devenise suspect chiar și pentru statul român. După câteva zile de cercetări, au ieșit la iveală o mulțime de aspecte: zeci de mii de conturi care au apărut peste noapte, conturi care se poate verifica că aparțineau unor persoane care nu aveau treabă cu România: Rusia, China, etc. Se putea observa asta și din conținutul pe
care-l postau înainte de videoclipurile cu CG. Pe baza informațiilor existente,
s-a concluzionat că alegerile au fost influențate de Rusia, deci au fost anulate de către CCR. Totuși, și alegerile din 2016 unde a câștigat Trump prima dată au fost bănuite de influență rusească, dar acolo nu
s-au anulat. Asta
s-a întâmplat în seara de 6 decembrie, cu două zile înainte de turul al doilea. Au fost desecretizate și niște documente din CSAT, ca suport pentru decizia Curții. Ce a început de atunci? O ușurare poate pentru cei ce aveau de gând să voteze cu Elena Lasconi, "răul cel mai mic", dar simțeau frica indusă de ce au descoperit despre Georgescu și de ideea ca el ar fi putut câștiga detașat alegerile, dar pe cealaltă parte,
s-a umplut paharul pentru cei (pseudo)suveraniști, naționaliști, votanți ai acestor curente apărute de foarte puțin timp în România (2020), după destrămarea
PRM-ului lui Vadim. Ce a urmat? Alte descoperiri despre acest individ: relații cu Potra, un mercenar cu puternice legături rusești, care se spune ca ar fi încercat să aducă în București arme după anularea alegerilor, pentru a crea lupte de stradă.
S-au reprogramat alegerile, noile tururi fiind în luna mai a anului 2025. Doamna Diana Șoșoacă și domnul Călin Georgescu au fost eliminați de pe lista candidaților, din motive evidente. A rămas un singur promotor important al ideilor suveraniste, naționaliste: George Simion. El este cunoscut ca inițiatorul fenomenului "Basarabia e România" - însemne pe care le puteți vedea când urcați pe Transalpina sau oriunde prin țară - galerist, activist și... om foarte violent, atât verbal, cât și fizic. Pe lângă el, coaliția de guvernare
(PSD-PNL-URMR) a desemnat un candidat unic, Crin Antonescu. Elena Lasconi a rămas, susținută până la un moment dat de USR, primarul Bucureștilor Nicușor Dan, independent (dar susținut de câteva partide mici: SENS, PMP etc.), Victor Ponta, independent și el (să zicem așa) și alți 6 candidați: Silviu Predoiu
(ex-SRI), Lavinia Șandru (fostă jurnalistă), Daniel Funeriu (fost ministru al educației, fost consilier al unui laureat al premiului Nobel),
John-Ion Banu Muscel, Cristian Terheș, Sebastian Popescu (da, cel care a contestat rezultatele primului dur,
dintr-o oftică personală, dar fără rezultat). Haideți să ne amintim câte ceva despre principalii candidați ai Turului 1.
Crin Antonescu, candidatul coaliției. Un vechi om politic, fost președinte PNL, fost președinte al Senatului, fost președinte interimar, între cele două mandate Basescu, și
co-președinte al USL, coaliția
PSD-PNL între 2011-2014. A fost propus de către președintele UDMR, Kelemen Hunor pentru a fi candidatul coaliției. A obținut circa 20% în primul tur,
clasându-se pe locul al treilea, la fel ca în 2009. Să ne reamintim discursul lui Marcel Ciolacu de la un congres al coaliției: "
Cum adică, candidatul PSD-ului,
PNL-ului,
UDMR-ului și al minorităților, să citesc știri și breaking news-uri că nu ajunge în turul 2? Cum adică? Când noi decidem de la administrație locală la administrație centrală. Ne jignim unii pe alții?" Eee, aici vine partea interesantă. Rezultate alegerilor arată tot altceva. Aceleași partide care, cum zicea domn Ciolacu, conduc administrațiile locale și centrale, au obținut scoruri deplorabile. Harta României, după primul tur, este aurie. George Simion a reușit să acapareze și județele în care, la alegerile din 2024, Marcel Ciolacu sau Nicolae Ciucă erau fruntași: un exemplu clar, Teleorman, care este cunoscut drept județul lui Dragnea, județul PSD. De ce? Vaga mea bănuială este că, rezultatul
s-a datorat faptului că domnul Antonescu nu a fost un candidat al
PSD-ului; iar Marcel Ciolacu a acceptat propunerea lui Kelemen Hunor știind că va fi un eșec. Orgoliul
PSD-ist nu dispare niciodată. Este frumos să îl vezi nervos auzind că nu ajunge în turul 2 Crin, dar la fel de "frumos" este să vezi că după acest eșec, partidul care a obținut primul loc la alegerile parlamentare dispare din coaliție, care
s-a destrămat, lăsând țara
într-un guvern interimar, cu un premier și un președinte interimar. Suntem țara interimatului, dacă ne gândim și la teatrele din București (și nu numai) care de ani de zile au ca director pe cineva în interimat. Nesimțirea vine când partidul cu un electorat imens se detașează de tot, probabil dorește să stea în opoziție, nu afirmă susținerea pentru nimeni, lăsând totul de izbeliște.
Elena Lasconi. A reușit să ajungă în turul al doilea al primelor alegeri din 2024, dar anul ăsta a luat circa 2%. Este un fenomen politic îndreptățit, din toate punctele de vedere. A fost lăsată baltă de USR cu două săptămâni înainte de primul tur, aceștia
arătându-și susținerea pentru Nicușor, creând dezbinare în partid. După rezultatul dezastruos, Elena a demisionat din funcția de președinte USR. Probabil că va rămâne primar al Câmpulung. Spre binele tuturor, a lăsat orgoliul deoparte și
și-a anunțat susținerea față de Nicușor.
Victor Ponta. Un mare magnat al
PSD-ului. A pierdut alegerile din 2014, câștigate de Klaus Iohannis. A fost premier al României din 2012 până în 2015, an în care
și-a depus demisia, din cauza anchetei DNA privind dosarul
Turceni-Rovinari, dar mai ales a presiunii din stradă generată de tragedia de la Colectiv. A fost exclus din PSD când
și-a anunțat candidatura pe 12 martie 2025. Însă, același PSD,
l-a readus înainte în parlament după ce a fost președinte ProRomania. În mare parte, eșecul lui Crin a venit și din acest șir de evenimente. Cei 1 milion de români care au votat Ponta sunt cei loiali PSD, cei care nu au suportat (la fel ca Marcel Ciolacu) candidatul coaliției. Întrebarea este unde se vor duce acești 1 milion de alegători în turul 2.
George Simion este profilul candidatului oportunist.
Și-a clădit discursul
bazându-se pe cel al lui Călin Georgescu, "tăticul". A făcut promisiuni neconstituționale, care au fost primite cu urale de susținătorii lui Georgescu. A făcut și ilegalități în campania electorală,
folosindu-se de date cu caracter personal ale alegătorilor,
trimițându-le scrisori personalizate. Dar cu toate astea și cu toate informațiile cunoscute despre acest individ, el a câștigat primul tur al alegerilor, detașat față de ceilalți, cu 42%. Diaspora, la fel câștigată de el. Aceeași diasporă care se află în Uniune, care se bucură de privilegiile Uniunii, dar care sunt de acord cu ideile lui GS și CG legate de izolarea de Uniune. E de noaptea minții, nu?
Nicușor Dan. La o primă vedere, putem spune că este la fel de
out-of-sistem ca George Simion. Este și el la bază activist, a fondat USR, din care a ieșit ulterior pentru că nu
și-a dorit ca partidul să adopte o opțiune clară în referendumul pentru familie, și a reușit să aibă două mandate la primăria Capitalei, după ani de Firea. Electoratul suveranist, georgist etc. îl acuză încontinuu de incompetență, însă ei (nu) știu că
într-un mandat (sau două) nu se poate repara ceva distrus de zeci de ani. Pe Facebook există o listă de 200 de lucruri pe care
le-a schimbat, modernizat, realizat. Românul însă e obișnuit cu ura și răul, cu efectul de turmă. Îmi pare rău personal că am ajuns să forțăm un om să demonstreze faptul că a trecut bacul (chiar cu 9,87) în condițiile în care a fost olimpic internațional la matematică și
și-a făcut doctoratul la Sorbona, sau o familie să demonstreze că au botezat copiii. Este cel puțin josnic.
După cum știți, în turul al doilea au intrat doi oameni ce aparțin unor lumi complet diferite: George Simion și Nicușor Dan. Alegerile de duminică 18 mai 2025 sunt poate cele mai importante din România de până acum. Cum spuneam, la început oamenii aveau nevoie de timp să înțeleagă ce să facem cu libertatea. Așa au ajuns să îl voteze pe Iliescu și
să-l facă pe acesta să câștige primele alegeri de după Revoluție din primul tur cu 85%. Același Iliescu "salvator" care este unul din vinovații Revoluției. Același Iliescu care încă nu primește nicio pedeapsă pentru Revoluție, dar trăiește bine mersi. Același Iliescu care a câștigat în fața lui Vadim ca răul cel mai mic, deși nu putem spune că Iliescu chiar era răul cel mai mic. Rațiu, pilonul unei democrații adevărate, a pierdut în 1990. Același Rațiu din care citează George Simion, însă
malformându-l cu nerușinare. Pentru că ideile lui Rațiu nu se pupă absolut deloc cu ce e în mintea lui Simion, ba mai mult în mintea lui Georgescu. Ungaria, prin Viktor Orban, este pusă la zid de Uniunea Europeană, este lăsată fără niciun sprijin. Acolo vrem să ajungem cu George Simion președinte? Să fim etichetați drept ostili? Cum vor decurge ședințele din Parlamentul European cu Simion președinte și Georgescu premier? Cât vom mai suferi din cauza scandalurilor?
Cu George Simion nimic nu mai pare în regulă. Este frică. O frică care ne absoarbe și care cândva a dispărut. Este rău, în țară, dar nu trebuie să fie groaznic. Diaspora, el este cel ce a spus că va naționaliza și va vinde casele nelocuite ale celor plecați cu 1 leu. Atât valorează casele românilor din străinătate? Nu vreți să vă întoarceți în țară? Pentru că asta spuneți la toate alegerile. Hai să fim responsabili. Măcar acum, în ultimul ceas!
Uniunea Europeană se confruntă cu o amploare a fenomenului extremei drepte. În Franța o avem pe Marine Le Pen și partidul ei. În Germania, AFD. În România, AUR, POT, SOS. Acum 10 ani, aveam PRM și Vadim, dar nu am fi discutat despre așa ceva, poate nici nu ne gândeam. Dar uite că acum, în 2025, trebuie să ne documentăm activ despre fascism, nazism, extremă dreapta, criminali de război și tot felul.
România este pusă la încercare. Luni o să mergem la cafea și o să povestim despre hopul pe care
l-am trecut sau ne vom uita în stânga și în dreapta să avem grijă cu cine și ce vorbim. Amenințările sunt foarte vizibile. "
Ce mă fac eu cu voi, individual, nu în grup". Extremismul nu este doar în politică, un exemplu clar vine de la actorul Mihai Mălaimare care afirmă că cine
nu-și dorește turul 2 înapoi va fi trimis la canal. Oribil. La fel, îi avem pe Florin Zamfirescu și pe Dan Puric. Și destui alții, asemeni lor. Se adâncește ura în România. Cu Nicușor nu va fi ușor, pentru că situația economică este așa cum este, dar cu Simion va fi infern. Nu poți alege între un om și un scaun. La ultima dezbatere de la TVR nici măcar nu
i-au mai pus scaun lui Simion. Pentru că deja ajunsese totul foarte penibil.
Azi, duminică 18 mai 2025, este nevoie de mobilizare, este nevoie de integritate și de conștiință. Este nevoie să nu ne lăsăm pradă falsurilor, falșilor Dumnezei, falselor promisiuni.
S-a terminat cu gargara uleiului și făinii
PSD-iste, acum totul este online. Românii trebuie să se educe despre acest online și pericolele lui. În ultimele 6 luni
s-a demonstrat lipsa de capacitate de distincție a informației false și a celei reale. Avem nevoie de reforme, legi, dar nu alegeri anticipate și referendumuri. Nu putem, ca țară.
Fie ca ziua de luni să fie cu soare. Nu doresc eu, un cetățean UE, care am trăit 18 ani
într-o familie unită, să mă trezesc
într-o vreme a întunericului în care să îmi fie frică să vorbesc, să gândesc, să merg pe stradă. "Curățenia Generală" este sloganul unui plan negru. Să nu ajungem acolo!
Votați! Fără voturi va fi groaznic!